İNZAR DERGİSİ EYLÜ SAYISI ÇIKTI!

Aylık İlim ve Kültür Dergisi İNZAR, her ay olduğu gibi zengin ve kaliteli içeriğiyle EYLÜL ayında da evlerinize misafir olmaya devam ediyor. Önem ve ehemmiyetine binaen EYLÜL ayında yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla “Öğüten Değil, Eğiten MÜFREDAT” başlığıyla okuyucularıyla buluşan İnzar Dergisi; Müfredatın, eğitimin ruhu ol­duğu hakikatini dile getiriyor. Mükemmel bir müfre­datın ana hatlarını net çizgiler ile ortaya koyan değerlendirmelere yer veriyor. Sizleri derginizle baş başa bırakırken müstefid olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyoruz. Bu sayıda şiir, kültür-sanat,…
The post İNZAR DERGİSİ EYLÜ SAYISI ÇIKTI! first appeared on İNZAR DERGİSİ. …

İNZAR DERGİSİ EYLÜ SAYISI ÇIKTI!
Yayınlama: 31.08.2022
A+
A-

Aylık İlim ve Kültür Dergisi İNZAR, her ay olduğu gibi zengin ve kaliteli içeriğiyle EYLÜL ayında da evlerinize misafir olmaya devam ediyor.

Önem ve ehemmiyetine binaen EYLÜL ayında yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla “Öğüten Değil, Eğiten MÜFREDAT” başlığıyla okuyucularıyla buluşan İnzar Dergisi;

Müfredatın, eğitimin ruhu ol­duğu hakikatini dile getiriyor. Mükemmel bir müfre­datın ana hatlarını net çizgiler ile ortaya koyan değerlendirmelere yer veriyor.

Sizleri derginizle baş başa bırakırken müstefid olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyoruz.

Bu sayıda şiir, kültür-sanat, edebiyat ve siyasete dair konuları ilgiyle okuyacaksınız…

Abonelik için inzardergisi.com

0212 562 6006

İNZAR DERGİSİ EYLÜL AYI EDİTÖR YAZISI

Bismihi Teala
Allah’a hamd ediyoruz. O ki âlemlerin rabbi(terbiyecisi/eğiticisi)dir. O’na hamd ediyoruz. Bizleri hem sünneti(ilahi kanunları) hem de gönderdiği öğretmenlerle eğitip terbiye ettiği ve bilmediklerimizi bize öğrettiği için O’na ne kadar şükretsek ve O’nu ne kadar yüceltsek azdır. O Zatını övdüğü gibidir.

Bizim içimizden çıkartılıp bizlere Kitabı ve Hikmeti öğreten Efendimize yaradılanlar adedince salat ve selam olsun. Elinde “Beni Rabbim eğitti ve ne güzel eğitti” sultanı ile “Ben öğretmen olarak gönderildim” hakikatini ilan eden, eğitimcimiz ve öğreticimiz olduğu hakikati ile bize yaklaşan ve bu vazifeyi hakkıyle ifa edip Refik-i Ala’ya yükselen Efendimizi her daim yad etmek her müminin üzerinde haktır.

Aynı şekilde Efendimizin Ehl-i Beytine ve tüm Ashabına da sonsuz selamlar olsun.

Şüphesiz hangi Müslüman olursa olsun Allah Teala’nın en fazla Kur’an tarafından öne çıkarılan sıfatı hangisidir diye soracaksak olursak vereceği cevap, yüzde doksan oranında “Rabbü’l-Alemin” olacaktır. Yani âlemleri terbiye eden, yani tüm âlemi eğiten…

Aslına bakılacaksa hayat bir eğitim sürecidir. Bu süreç tüm mahlûkat için söz konusu iken insan için daha bir öne çıkmaktadır. Zira cennete namzet yaratılan insan, ahsenü’l takvim’de yaratılan insan cennetten dünyaya, ahsen-i takvim’den esfele’s-safilin noktasına geri çekilip eğitim ile bu mesafeyi kat etsin diye hayat denilen tanımlanamayan hakikatin içine bırakılmış. İşte bu eğitim sürecinin yegâne mektebi İslam’dır, bu mektebin öğretmenleri de başta Resuller olmak üzere bu Resullerden ders almış, Onların dizinin dibinde yetişmiş Rabbanilerdir. Eğer eğitim dediğimiz süreç bu şekliyle icra edilirse insanlık için konulan hedefe ulaşmak içten bile değildir, ama eğer bu sürece başka unsurlar dahil olursa süreç insanlığı amaçlanan hedefe yakınlaştırmaktan ziyade uzaklaştıracaktır. Tabi bütün bunların yanında özellikle şu hakikati belirtmeden geçmemek gerek: Eğitim, öğretim olmadan çok yetersiz kalır; hatta kadük bir sürece dönüşür.

Belki her eğitim öğretim yılının başında bu konuyu dosya konusu etmek bıkkınlık oluşturmaz mı diye kafada sorular oluşabilir; ama unutulmamalıdır ki, eğitim en fazla üzerinde durulması gereken hakikattir.
Bu bağlamda Dr. Abdulkadir Turan hocamız, eğitimin insan için önemini ama daha ziyade müfredatın eğitimin ruhu olduğu hakikatini ve mükemmel bir müfredatın ana hatlarını net çizgiler ile ortaya koyan bir yazı ile konumuzu güçlendirmiş.

Mehmet Şenlik hocamız öğretim ile eğitimin bağ dokusunu işlerken, Said Özdemir eğitimin İslamileşmesi gerektiğini ifade eden bir yazı kaleme almış.

Hem dosya konusu hem de farklı konularla ilgili birbirinden değerli yazıları ile derginiz İnzar, bu ay da sizlere misafir olmaktadır.

Sizleri derginiz İnzarla başbaşa bırakırken müstefid olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyoruz.

İNZAR DERGİSİ EYLÜL 2022 SAYISI ÇIKTI
İNZAR DERGİSİ EYLÜL 2022 SAYISI ÇIKTI

 

 

The post İNZAR DERGİSİ EYLÜ SAYISI ÇIKTI! first appeared on İNZAR DERGİSİ.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.