Tarihte Bu Ay (Ağustos)

Beyrut Limanı’nda Patlama (05 Ağustos 2020 ) Akdeniz’in en büyük limanı olan Beyrut Limanı’nda, Afrika ülkelerine gönderilmek üzere iki yılı aşkın bekletilen 2750 ton amonyum nitrat patladı. Patlamanın şiddeti ile tüm Beyrut sarsıldı. Bölge adeta bir cehennemi yaşadı. Liman ülkenin can damarı konumundaydı. Patlama sonucu bir bölge yerle bir olurken, yaklaşık iki yüz kişi hayatını kaybetti. Binden fazla yaralı oldu. Gaziantep Patlaması (20 Ağustos 2016) Şahinbey ilçesinde sokakta yapılan düğüne intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 57…
The post Tarihte Bu Ay (Ağustos) first appeared on İNZAR DERGİSİ. …

Tarihte Bu Ay (Ağustos)
Yayınlama: 07.09.2022
A+
A-

Beyrut Limanı’nda Patlama (05 Ağustos 2020 )

Akdeniz’in en büyük limanı olan Beyrut Limanı’nda, Afrika ülkelerine gönderilmek üzere iki yılı aşkın bekletilen 2750 ton amonyum nitrat patladı. Patlamanın şiddeti ile tüm Beyrut sarsıldı. Bölge adeta bir cehennemi yaşadı. Liman ülkenin can damarı konumundaydı. Patlama sonucu bir bölge yerle bir olurken, yaklaşık iki yüz kişi hayatını kaybetti. Binden fazla yaralı oldu.

Gaziantep Patlaması (20 Ağustos 2016)

Şahinbey ilçesinde sokakta yapılan düğüne intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 57 kişi hayatını kaybetti.  Olayla alakalı sekiz kişi yakalandı. Ağır cezalara çarptırıldı.

BAE Terör Rejimi İle Normalleşti (14 Ağustos 2020)

BAE Siyonist Terör rejimi ile masaya oturarak zaten normal olan ilişkileri duyurarak ilan etti. Bu duruma bütün Filistin’i destekleyen taraflardan tepki geldi.

ABD Afganistan’dan Kaçtı (31 Ağustos 2021)

İşgalci ABD, son askeri birlik ve personellerini de tahliye ederek Afganistan’dan 20 yıl sonra tamamen çekildi. Ama geride silinmeyecek derin yara ve talanları bıraktı. Taliban hareketi ülkede genel af ilan ederek yönetimi tamamen ele aldı.

Molla Ali El-Bahadır’ın şehadeti (23 Ağustos 1992)

Etrafa korku ve kaos yaymaya çalışan mürtet örgütün çeteleri, savunmasız insanları öldürmekten satanistler gibi haz alıyordu. Mürtet örgüt çeteleri Bingöl Diyarbakır karayolunu, karakola bir kilometre mesafede kestiler. Durdurdukları araçta İmam Ali El-bahadır da vardı. Mürtetler onu sakallı görünce, “Bu da Hizbullahidir” düşüncesi ile araçtan indirdiler. Hizbullah üyesi olup olmadığını sordular. Mola Ali, “ hayır” demesine rağmen tatmin olmayan mürtetler, Mola Ali’den Hizbullah’a küfretmesini isterler. Mola Ali, bunu kabul etmez ve onların bu tavırlarını kınayarak yüzlerine vurur. Elleri bağlanan Mola Ali El-Bahadır, işkence edilerek ve üzerine erimiş naylon damlatılarak şehit edildi.

İbrahim Guşşe Vefat Etti (26 Ağustos 2021)

HAMAS liderlerinden İbrahim Guşşe vefat etti.1936’da Kudüs’te dünyaya geldi. Mühendis olan Guşşe Filistin direnişinin önemli liderlerindendi. HAMAS’ın şura meclisi başkanlığını ve sözcülüğünü yaptı. Guşşe, Ammanda vefat etti.

Hizbullah ile İsrail Ateşkes İmzaladı (14 Ağustos 2006)

Kudurmuşluğa alışan terör şebekesi İsrail etrafına saldırmayı alışkanlık haline getirmişti. Bu saldırıları durdurmaya çalışan Lübnan Hizbullah’ı İsrail’in sekiz askerini öldürdü. İkisini esir alınca, çok şiddetli bir savaş patlak verdi. Aslında Hizbullah, İsrail’in kendisine saldıracağını biliyordu. Savaşın kontrolünü elinde tutmak için, böyle bir girişimde bulundu. Bütün imkânlara rağmen Hizbullah, israil’in nefes borusunu kesmeyi başardı. Hizbullah’ın 300 mensubu şehit olurken terör şebekesi israilin,121 askeri öldürüldü, 628 askeri yaralandı, iki askeri de esir alındı. Sonunda İsrail, Hizbullah’a boyun eğmek zorunda kaldı. Ateşkes antlaşması imzalandı. Bu, İsrail terör devleti için son yılların en acı yenilgisiydi.

Vehbe Zuhayli Vefat Etti (10 Ağustos 2015)

Suriyeli İslâm âlimlerinden Prof. Dr. Vehbe Zuhayli vefat etti. 83 yaşında vefat eeden Züheyli fıkıh alanında verdiği eserler ile İslam dünyasında tanınan önemli bir âlimdi. “Tefsiru’l munîr fi’l akîde  ve eş-Şerîati ve’l minhec” gibi çok önemli eserleri vardır.

Aziz Börü’nün şehadeti (07 Ağustos 1993)

Kürdistan’ın çorak topraklarında ayetler, ete kemiğe bürünüyordu. Tıpkı Mekke gibi, Medine gibi… Henüz on sekizinde taptaze fidanlar hicreti yaşıyor, bir mezara sahip olmadan kaybettiriliyor, İsmailî bir duruşla Rabbe adanıyordu. Evlenmeyi, nişan yüzüğünü şehadete saklayan gençler, kanlı ve kirli bir savaşın enkazını taşıyan coğrafyada tekbirlerle Allah’ı haykırıyordu.

Aziz Börü, bu gençlerden biriydi. Ailesinin en büyük çocuğuydu. Buna binaen ailesi onu evlendirmek için çok çaba sarf etti. Ama Aziz, şehadetin kokusunu alıyordu.

Arkadaşlarıyla birlikte Diyarbakır Ulu Camii civarında bir çay evinde otururken el bombalarıyla saldırıya uğradı. Vücudundan ağır yaralar aldı. Nihayetinde 7 ağustos 1993 yılında henüz on dokuz yaşında iken şehitlik mertebesiyle Rabbine yükseldi.

El Fetih Camii’ne kanlı müdahale (16 Ağustos 2013)

Mısır’da Ramses meydanında askeri cuntaya karşı gösteri yapan halka gerçek mermilerle ateş açılınca halk el Fetih Camii’ne sığınıp, cami hoparlörlerinden yardım talep ettiler. Ancak dünya bu sese kulak tıkadı. Kana doymaz cuntacı çeteler camiye müdahale etti. Birçok kişi şehit edildi. Geriye kalanların çoğu işkencelerden geçirilmek üzere tutuklandı. Camide yaklaşık bin kişi bulunuyordu.

 

The post Tarihte Bu Ay (Ağustos) first appeared on İNZAR DERGİSİ.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.