Virüs Günlüğü -14

Virüs Günlüğü -14
Yayınlama: 17.10.2022
A+
A-
  1. 16 Eylül
  2. Üye sayısında ABD’den sonra ikinci sırada olan Hindistan’da üyelik kartı tespit edilenlerin sayısı 5 milyonu aştı. Üye sayımız bazı Avrupa ülkelerini geçti. Hindistan yayılma hızında ABD ve Brezilya ile yarışıyor.
  3. 17 Eylül
  4. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tüm dünyada ortalama her 7 üyemizden birinin sağlık çalışanı olduğunu açıkladı. Yine aynı rakamlara göre, bazı ülkelerde her üç üyeden biri sağlık çalışanı​. Sağlık çalışanlarının arasında yayılma hızımız daha yüksek. Kendilerini korumaktan mı acizler, çaresizler mi, kanıksadılar mı, yoksa bu maddelerin hepsi bir arada mı?

18 Eylül

Avrupa Birliği, Fransız Sanofi ve İngiliz GlaxoSmithKline (GSK) şirketleriyle, ortak ürettikleri potansiyel aşıyı satın almak için anlaşma yaptıklarını bildird​i.

Pew Araştırma Merkezi, Eylül başında yaptığı ankete göre Amerikan halkının yüzde 49’unun bugün erişim olsa bile “kesinlikle” ya da “büyük olasılıkla” aşı yaptırmayacaklarını açıkladı. Ne demiştim, kuşku soru işaretlerine, soru işaretleri de komplo teorilerine gebe. Komplo teorileri güvensizlik tarlasında boy verir. Atasözü gibi oldu değil mi?

19 Eylül

İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce kişi bize karşı mücadele adına hayata geçirilen yeni tedbirleri protesto etmek için sokaktaydı. Aşı, maske ve diğer kısıtlamalara karşı olduğunu belirten göstericiler, Londra’daki Trafalgar Meydanını doldurdu. Öfkeli kalabalığın dağılma çağrısına uymaması üzerine İngiliz polisi müdahale etti. Göstericiler arasında polisle doğrudan çatışanlar gözaltına alındı. Temassız bir hayat için birbirlerine temas ettiler.

20 Eylül

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin eski başkanı Scott Gottlieb, ülkede sonbahar ve kış aylarında bir hamle daha yapmamızı beklediğini söyledi. Bu beyanlar toplumun gazını alma amaçlı. İlaç firmaları halka “Godot’u Beklerken”i okutsalardı daha etkili olurlardı sanırım. Ya da ne bileyim Samuel Beckhet Dünya Sağlık Örgütü adına arada bir açıklama yapabilseydi toplumu bir nebze olsun rahatlatırdı sanırım.

21 Eylül

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) bizim en yaygın bulaşma biçimlerinden birine nefes alıp-vermeyi de ekleyerek bizi tanıma kılavuzunu güncelledi.​ Ancak güncellemeden saatler sonra CDC bu maddeyi geri çekti. Yani güncellenen kılavuz bir daha güncellendi. Son kılavuz “en güncel kılavuz” Daha günceli de pek yakında.

22 Eylül

Dünya genelindeki üye sayımız 31 milyon 500 bini aştı. Bugüne kadar kurbanlarımızın sayısındaki artış da tam gaz ilerliyor.

23 Eylül

Johnson & Johnson, tek dozluk aşı denemelerinde son aşamaya geldiğini açıkladı. İngiltere’de ise aşının etkinliğinin test edilmesi için sağlıklı gönüllülerin bize üye yapılıp onların üzerinde denenmesi seçeneği tartışılıyor. Sağlık çalışanları kobay olarak kullanılacak anlaşılan. Yıllardır fare, yarasa ve maymun kobay olarak kullanılmaktaydı. Şimdi de sağlık çalışanları…

24 Eylül

Türkiye’de İçişleri Bakanlığı, üyemiz olup üyeliğini gizleyenlere hapis cezası verilebileceğini bildirdi. Yani herkesin itirafçı olması gerektiğini savunuyorlar. İnsanlar “Ben hastayım” diyecek ancak kime diyeceği de meçhul, zira insan kuyruklarına giren sağlam insanlar da sağlam kalmaz.

25 Eylül

Johns Hopkins Corona Virüsü Araştırma Merkezi’nin cuma günü açıkladığı son veriler, ABD’de 7 milyon üyemizin olduğunu ortaya koydu. En çok üyenin olduğu ülkeler sıralamasında ilk sırada yer alan ABD’yi, 5,8 milyon üyeyle Hindistan ve 4,6 milyon üyeyle Brezilya takip etti. Çin’de neden sesimiz sedamız kesildi sizce? Bu, bizde bir sır.

26 Eylül

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) etkili bir aşı bulunup yaygın biçimde kullanılana dek dünyada kurban sayılarında sayının 2 milyona ulaşabileceği uyarısında bulundu. ​Bu uyarının kime faydası var bilmiyorum, çünkü gelecek gelmekte olan. Korkunun ecele faydası yok.

27 Eylül

Amerika’nın orta batı bölgesinde 4 eyalette üye sayılarında bir günde rekor oranda artış gerçekleşti. Bölgeler arası yarış kızışıyor. Coni, Coni ile yarışıyor. ABD’deki kurban sayımız Irak’ta öldürülen insanların yarısına ulaşmadı henüz.

28 Eylül

Johns Hopkins Üniversitesi Corona Virüsü Araştırma Merkezi, dünyada yayılmamız nedeniyle kurban sayımızın 1 milyona yaklaştığını açıkladı. Açıklamada üye sayımızın da dünya genelinde 33 milyonu geçtiği kaydedildi. ​

29 Eylül

Reuters haber ajansının verileri ve hesaplamalarına göre dünya genelinde her 24 saatte bizim çalışmalarımızla 5.400’den fazla kişi hayatını kaybediyor. Bu da saatte 226, her 16 saniyede de bir kişinin kurban alındığı anlamına geliyor. Yani 90 dakikalık bir futbol maçı süresinde dünya genelinde 340 kişiye adres değişikliği yaptırıyoruz. Allah’tan bu işleri eskisi gibi muhtarlar takip etmiyor. Yoksa bir hayli yorulurlardı. Sahi bundan başka ne yapıyorlardı ki?

30 Eylül

Hindistan’da üye sayımızın açıklanan resmi rakamlardan yaklaşık 10 kat daha fazla olabileceği açıklandı. Hindistan Tıbbi Araştırmalar Konseyi’nin araştırmasına göre has eleman sayımız 63 milyonu aşmış olabilir. Bu da kırsal kesimdekilerin parya statüsünde olduklarından sayımlarının bile yapılmadığının göstergesi.

 

The post Virüs Günlüğü -14 first appeared on İNZAR DERGİSİ.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.