ALLAHIN DOSTLARI VE HZ.HMUHAMMED

Allah dostlarının en yücesi ve en üstünü nebi ve resüllerdir.
Nebi(kendisine kitap verilmeyip önceki peygamberin davasını tebliğ eden) ve resul(kendisine kitap verilen) arasında en üstünü resullerdir,
Resullerin en üstünleride ululazm (kendilerine şeriat verilenlen peygamberler)olan ;Nuh,İbrahim,Musa,isa ve Muhammed aleyhisselamdır.

ALLAHIN DOSTLARI VE HZ.HMUHAMMED
Yayınlama: 28.08.2022
A+
A-Resullerin üstünü,nebi ve resullerin en son halkası,kötülüklerden sakınanların önderi,beşeriyetin efendisi,nebi ve resullerin ruhlarının imamı ve haşır günündeki toplantı gününün hatibi hz. muhammed aleyhisselamdır. O Önce gelenlerin de,sonra gelenlerin de gıpta ile baktıkları makam-ı mahmudun sahibidir.Liva-ul hamd ile havdı kevserin sahibi zuhurudur.kıyamet günü yaratılmışların şefaatçısı ,vesile ve faziletin gözeticisidir. Allah ona ve ümmetine geşmiş ümmetlere verdiği faziletler,şeref ve iyiliklerin iki katını vermiştir.onun ümmetini insanlar arasında çıkan en hayırlı ümmetlerin de üzerinde saymıştır.Allah resulunun ümmeti en son yaratılan ümmet olmasına rağmen kıyamet gününde ilk dirilen ümmet olacaktır.
O kutlu resul şöyle buyurmuştur’’Bizler en son ümmetiz.fakat kıyamet günü önde yürüyenleriz.onlara bizden onca,bize de onlardan sonra kitap verilmiştir,işte bugün onların çekişme konusu yaptıkları Cuma günüdür.allah bize bunu öğretti.Cumartesi yahudilerin ,arkasından gelen Pazar da hırıstıyanlarındır.’’ Başka bir hadiste’’kıyamet günü yer en önce bana yarılır .Cennetin kapısına gelerek açılmasını isterim. Melekler sorar ‘’kimsiniz’’ ‘’ben Muhammedim’’derim .melekller’’senden önce hiç kimseye açmamakla emr olundum’’ der.
Allah onu ilk gönderdiği an,kendi dostlarıyla düşmanları arasında onu tam bir ayırım noktası kıldı.Beşerden hiç kimse onun getirdiği gerçeklere inanmadıkça ve ona bütünüyle bağlanmadıkça Allah’ın dostu olamaz.Allah’ın resulunu sevip saymadan Allah dostu olduğunu iddia edenler yalancılardır.Resule düşmanlık edenler ise allahın düşmanı ,şeytanın has dostlarıdırlar.
Şanı yüce allah ‘’de ki’’ eğer siz Allahı seviyorsanız bana uyun! Allah da sizi sevsin ve suçlarınızı bağışlasın. Allah çok affedici ve çok merhamet sahibidir’’(ali imran:31)
Hasanı Basri hazretleri diyorki’’bir millet Allah’ı sevdiğini iddia etmiş Allah şu ayeti imtihan için indirmiş’’kim resule uyarsa allah onu sever’’
Başka bir ayette’’Bilin ki Allahresulunun dostudur;bundan sonra da Cebrail,salih müminler ve melekler onun yardımcısıdır’’(tahrim:4)
Hadisi şerifte’’ağaç altında biat edenlerin hiç biri cehenneme girmeyecek’’diye buyurmuştur.sayıları 1400 kişidir.
Ayette’’Kim rahman olan Allahın zikrini görmezden gelirse biz bir şeytana onun üzerini kabukla bağlattırırız.Artık bu onun yakın bir dostudur’’(zuhruf:36)
Abdullah bin amr dan rivayet edilir ki’’dört hal kimde bulunursa o kişi halis munafıktır.Bir şey emanet edildiğinde ihanet eder,konuşurken yalan söyler,söz verdiğinde sözünü yerine getirmez,bir mesele tartışılırken hak ve adaletten ayrılır’’
Ebu hureyre‘’imanın altmış veya hut yetmiş kolu vardır.en üstünü kelime-i tevhid oan lailahaillallah sözüdür.en alttaki de yolda insanlara eziyet verecek şeyleri kaldırıp temizlemektir.Haya ve utanma da imandan bir koldur’’
Bilal’i annesiyle ayıplayan Ebuzer’e’’ sende hala cahiliyet kalıntıları devam etmektedir’’Ebuzer utanç içinde’’ yaşlılığımla birlikte mi?’’
Alla’ın Resulu ‘’evet’’ dedi.
‘’ümmetimin içinde bulunan dört hal,cahiliyye kalıntısıdır;soyu ile kibirlenmek,atalarının tamamını kötülemek,ölü arkasından sesli ağlamak,yıldızlara bakarak yağmur istemek.’’
İslamın sloganı kuranda belirttiği gibi ‘’dünyada iyilik , ahirette iyilik’’tir.Çünkü insan ruh ve topraktan yaratılmıştır.
Bu anlayış insanları dünyadan yüz çeviren ve nefse eziyet eden RUHÇULUKTAN ,ve maveviyetı hiç e sayan anlayıştan uzak tutmaktadır.
İslam insanın ruh ve beden ihtiyaçlarına cevap vermekle kalmaz aynı zamanda bunların birbirinin tamamlayıcısı olduğunu ,biri için diğerinin feda edilemiyeceğini de ısrarla telkin eder.
Manevi ibadetlerin amacı vacibul vucud olan yaratıcımıza ve rabbimize ulaşmak onun rızasını kazanmaktır
Kuranda emredildiği gibi insanı zaaflarının fırsat verdiği ölçüde onun gözüyle görmeye,onun diliyle konuşmaya ve arzularını onun iradesine göre belirlemeye, kısaca davranışlarını onun iradesine uydurmaya ve böylece’’ Allahın boyasıyla’’ boyanmaya çalışır.
Aziz slam peygamberine iman etmek,onun yolunda olmak ve onun dostu olmak biz muslumanların en çok arzuladığımız şeydir.
Allah bizleri resulunun dostlrından eylesin,yaklaşmakta olan kadir gecesinin bereketinden mahrum etmesin,tuttuğumuz oruçlarımızı kabul etsin ve bir sonraki ramazana ulaştırsın .
Selam ve dua ile.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.