Bakır ustası 67 yıldır Kur’an okuyarak mesleğini icra ediyor

Bakır ustası 67 yıldır Kur’an okuyarak mesleğini icra ediyor
Yayınlama: 12.12.2022
A+
A-

Mardin’de 8 yaşında başladığı bakırcılık mesleğini 72 yıldır sürdüren Selahaddin Akalpoğlu, 15 yaşından bu yana da Kur’an-ı Kerim okuyarak işini yapıyor.Mardin Bakırcılar Çarşısı’nda 72 yıldır bakırcılık mesleğini icra eden 80 yaşındaki Selahaddin Usta, 67 yıldır hıfzettiği Kur’an-ı Kerim’i okuyarak çalışıyor. Çevresindeki esnafa güzel örnek teşkil eden Selahaddin Usta, bakırcılık mesleğini; Kur’an-ı Kerim’i tilavet ederkenki aynı aşk ve şevkle icra ettiğini söyledi.1955’ten beri Kur’an hafızlığına başladığını belirten Akalpoğlu, Kur’an’ı ezberlemenin zor olduğunu ancak insanda azim olduktan sonra her şeyi yapabileceğini vurguladı.

“İnsanda aşk olmasa hiçbir sanatı öğrenemez”

Akalpoğlu, “7-8 yaşından beri bu mesleğin içindeyim. Şimdi yaşım ise 80 olup 70 yıldır çekiç sallıyorum. Bu meslek Kur’an hafızlığı aşkı gibi bir aşktır. İnsanda aşk olmasa hiçbir sanatı öğrenemez.” şeklinde belirtti.

Uzun yıllardan beri Kur’an-ı Kerim’i hıfzettiğini ifade eden Akalpoğlu, “1955’ten beri Kur’an hafızlığına başladım. Her gün bir sahife ezberliyordum. 15 yaşında Kur’an-ı Kerim’i ezberledim. Kur’an-ı Kerim’i hıfzederken hiç zorlanmadım. Yeter ki insanda azim olsun, her şeyin üstesinden gelir. Bazen gece saat 1-2’ye kadar sahife ezberliyordum. Hatta yatarken bile Kur’an ezberliyordum.” ifadelerini kullandı.

Akalpoğlu, “Hem çalışmak hem de hafızlığı devam ettirmek zor değil benim için çünkü Yüce Allah’ın kuvveti çoktur. Her yapılan bir işten önce insanda azim olması şarttır. O işi şevkle yapabilmek için, Kur’an-ı Kerim’i unutmamak için her gün tekrar ediyorum.” dedi. (İLKHA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.