Hatasından Dolayı Özür Dilemek Erdemliktir

Hatasından Dolayı Özür Dilemek Erdemliktir
Yayınlama: 20.06.2023
A+
A-

              Her Reşit, Baliğ kimse yaptığı hata ve kusurlarını biliyor. Ya nefsine yenik düşüp hatasını kabul etmiyor. Ya da Beyazlardanım deyip oralı olmuyor. Bu her iki kötü haslet yanlış olup, toplumun hayatında olumsuz etkileri oluyor ve toplumların hayatında küskünlüklere, Kavgalara ve hatta daha ağır durumlara sebep olabiliyor.

              İşte nefse muhalefet edildiğinde çok güzel meziyetler ortaya çıkıyor. Toplumun ve İnsanların nefes almasına vesile oluyor. Karşılaştığım bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum.

               Bir Arkadaş ile beraber Hastahane ye hasta ziyaretine gidiyorduk, yolda biriken suları fark etmedim ve o su birikintisinin üzerinden geçtim tam o esnada 50 yaşlarında bir Bayan ordan geçiyordu ve o pis sular Bayanın üzerine sıçradı. Ne yaptım deyip hemen Bayanın yanına koştum, Bacım beni af et üstün başın kirlendi su birikintisini fark etmedim kusura bakma dedim. Abe (keko) iyiki küfretmedim dedi. Haklısınız dedim. Bir şey olmaz dedi, en azında özür diledin, sorun yok dedi. Bacım adresini söyle sizi adresinize götüreyim dedim. Yok demesine rağmen onu araba ile adresine götürdüm. Karşılıklı olarak helalleştik ve Bayan biraz da dua edip gitti.

               Yanımdaki arkadaş duygulanıp, bana dedi ki keşke toplum olarak birbirimize karşı böyle duyarlı olsaydık, her işimiz suhuletle çözülmüş olacak, küskünler, kırgınlıklar olmayacaktı ve huzurlu bir toplum ve ümmet olacaktık.

                  Enaniyeti bırakıp, kusurlu olduğumuzda özür dilemeyi bilmeli, karşı tarafın gönlünü almalı ve iyilik adına ne gerekiyorsa onu yapmalı, böylece kendimize daralttığımız Dünyamız genişleyecek, herkes sana dost görünecek, kardeş görünecek, herkes birbirinden emin olacak, şefkat, merhamet anlayışı normal hayatımız olacak, sokak ve caddeler güvenilir alanlar olacak, bu vesile ile dert ve sıkıntılarımız son bulacak.

                   İslam’a göre hayatını dizayn ettiğinde her şey kolaylaşır. İşler yoluna girer ve güzelleşir. Aksi takdirde Suizan, Olumsuzluklar, sıkıntılar ve stresler başını alır gider. Huzursuz bir toplum oluşur ve hiçbir şeyin tadı ve anlamı kalmaz.

                      İslam hayat nizamı olarak kabul gördüğünde ve İslam’a göre hareket edildiğinde bütün sıkıntılar iyiye, güzele tebdil olunur.

                     Selam ve dua ile.

                                                                                                                                 Faruk ER  

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.