Nusaybin’de Ebabil kuşu bitkin halde bulan Pitek, eliyle besliyor

Nusaybin’de Ebabil kuşu bitkin halde bulan Pitek, eliyle besliyor
Yayınlama: 29.05.2024
A+
A-

Mardin’in Nusaybin ilçesinde, Cemal Pitek’in evin bahçesinde bitkin halde bulduğu Ebabil kuşu, kendi eliyle yem ve su vererek besliyor.

Nusaybin Selahaddin Eyyubi Mahallesi Midyat Caddesi üzerinde oturan Cemal Pitek’in evin avlusuna, bitkin halde düşen Ebabil kuşu, eline alarak gagasını açıp yem ve su vererek besliyor. Pitek, Ebabil kuşu bitkin halde evimizin avlusunda buldum. Uçamadığı ve bitkin halde yemek yiyemediği için onu besleyip kendine geldiği zaman onu doğaya salıp serbest bırakacam.”dedi.

Ebabil kuşu son yıllarda Nusaybin ilçesinde daha sık karşılaşır olduk.

EBABİL KUŞUN İLGİNÇ HİKAYESİ

Ebabil kuşu, bütün ömrünü uçarak geçiren, sadece üremek için yere inen, sağangiller (Apodidae) familyasından bir kuş türüdür. Birçok kişi tarafından kırlangıçla karıştırılan bu kuş türü, aslında kırlangıçtan farklı bir türdür. Kırlangıçlar gibi doğada yaşamayı sevmeyen, daha çok yerleşim yerlerini tercih eden ve beton bina ile yüksek yapılara yuva yapmayı tercih eden bir kuş türüdür.

Bu sevimli kuş türünün yaşam süresi ortalama 20 ile 25 yıl arasındadır. Bu kuşların en ilginç ve insanları hayrete düşüren özelliği, uyumak içinde yere inememeleridir. Uyku ihtiyaçlarını da gökyüzünde gerçekleştirmeleridir.

Birçok şiire ve şarkıya konu olan bu şirin kuşlar, Kur’an’ı Kerim’de de adı geçen nadir hayvan türlerindendir. Fil suresinde de anlatıldığı gibi, İslam dini gelmeden önce Peygamber efendimizin doğduğu yıl Kâbe’yi yıkmaya gelen Ebrehe’nin ordusuna havadan ayak ve gagalarından attıkları küçük taş taneleri ile saldırmaları sonucunda koskoca fil ordusunu yerle bir etmişlerdir. O yüzden Müslüman kesim tarafından sempati duyulan ve sevilen kuş türüdür.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.