Opr. Dr. Ünüş: Ramazan’da sıvı tüketimine dikkat edilmeli

Opr. Dr. Ünüş: Ramazan’da sıvı tüketimine dikkat edilmeli
Yayınlama: 15.03.2024
A+
A-

Üroloji Uzmanı Op. Dr. İhsan Ünüş, Ramazan ayının gelmesiyle böbrek kontrolünün muhakkak yapılması ve günlük sıvı ihtiyacının belli oranların altına düşmemesi gerektiğini belirtti.

Ramazan ayında normal olarak günlük sıvı ihtiyacının karşılanması noktasında ciddi riskler oluşmaması için böbrek kontrolü hakkında Dr. Ünüş, önemli açıklamalarda bulundu.

Dr. Ünüş, böbrek taşı olan kişilerin oruç tutmasında herhangi bir engel olmadığını vurguladı.

“Sahur ve iftarlarda çok fazla tuzlu ve ağır yağlı yiyeceklerden kaçınmalıyız”

Ramazan ayında günlük sıvı ihtiyacının, iftar ile sahur arasında karşılanması gerektiğine dikkat çeken Ünüş, “Ramazan ayında sıvı tüketimine dikkat etmeliyiz. İftar ile sahur arasında az sıvı tüketerek, vücudu susuz bırakabiliyoruz. Bununla ilgili yapmamız gereken temel şey  iftarla sahur arasında 2 buçuk 3 litre su tüketmeye çalışalım. Çok fazla tuzlu çok fazla ağır yağlı yiyeceklerden kaçınmalıyız ki böbrekleri Ramazan boyunca yormamış olalım. Öncelikle böbrekle ilgili bir sıkıntı varsa, daha önce yaşanılan herhangi bir enfeksiyon taş öyküsü şüphesi varsa böbrek değerlerini kontrol etmeliyiz.” şeklinde aktardı.

Oruç tutan, böbrek taşı hastalarının oruç için herhangi bir engelinin olmadığını vurgulayan Ünüş, “Böbrek taşı oruç tutmaya engel bir durum değildir. Yeterki günlük olan sıvı ihtiyacımız 2 buçuk 3 litrenin altına düşmesin, herhangi bir problem yaşanmaz. Ancak kanala düşen taşlar haricinde böbreğin içerisinde taşı duruyorsa hastanın oruç tutmasına herhangi bir mani oluşturmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Ünüş, böbrek hastalarının hangi durumlarda doktora başvurması gerektiğine de değinerek, “Özellikle idrarda çok koyulaşma, kötü koku, kırmızılaşma olduğu dönemde yan ağrısı, kasık ağrısı olduğu durumlarda üroloji doktoruna muhakkak başvurulması gerekmektedir. Özellikle sıvı açığına dikkat edip böbreklerimizi korumalıyız.” dedi. (İLKHA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.