Unutmayalım, insan kulağından zehirlenir!

Unutmayalım, insan kulağından zehirlenir!
Yayınlama: 22.02.2023
A+
A-

Unutmayalım, insan kulağından zehirlenir!

 

Biliyoruz, zehirlenme dendiğinde aklımıza ilk gelen ağızdır, insanın bedeni genellikle ağzından aldığı şeylerle zehirlenir. Solunum yoluyla olan zehirlenmelere ağızla birlikte burnu da ilave edebiliriz.

Fakat biz burada bedenin zehirlenmesinden ziyade ruhun, aklın, kalbin zehirlenmesinden söz edeceğiz.

 

Görebildiğimiz kadarıyla Müslüman âlimler ve davetçiler bu konuları “haramdan korunma” başlığı altında ele alırlar ve meseleyi uzuvlara getirirler, uzuvlarımızla işlediğimiz günahlardan sakınma yollarını gösterirler. Özellikle ramazanda midemizle birlikte başta gözümüze, kulağımıza ve dilimize de oruç tutturmamız gerektiğini öğütlerler, el hak doğrudur.

 

İnsanın kulaktan zehirlenmesinden söz ederken bunu sadece haram şeyler dinlemesiyle sınırlandırmaktan öte, daha genel anlamda seslerin ve sözlerin insan üzerindeki etkisini dile getirmek istiyorum.

Elbette çirkin ve ahlak sınırını aşan sesler ve sözler sadece Müslümanı değil, fıtratının temizliğini koruyan herkes için zararlıdır, bir anlamda zulümdür.

Bu yüzdendir ki Rabbimiz bize cennetini tanıtırken orada hiçbir yalan sözün, çirkin sözün, günah barındıran bir sözün duyulmayacağını bildirir. Söylediğimiz gibi bunların dünyadaki isimleri günah sözler, günah seslerdir.

 

Fakat biz insanın kulaktan zehirlenmesinin çerçevesini biraz daha genişten çizmeye çalışalım:

İnsanın kulağına gelen şey ya sestir ya sözdür ve bu ikisinin de zehirleyeni vardır.

Zaten kulağa gelen ses, ses olmadan önce söz idi.

Unutmayalım ki Müslümanlar olarak biz, bir söze iman etmişizdir. Yani insan kulağından zehirlendiği gibi kulağından imana da erer, kulağından girenlerle Müslüman olur.

Unutmayalım ki gözleri görmeyen peygamber vardır; ama kulağı duymayan sağır bir peygamber yoktur. Çünkü vahyi duyacak olan kulak olduğu gibi bir başkasının da kulağına iletilecektir bu vahiy. Bizim medeniyetimiz bir anlamda söz medeniyetidir.

 

Biz yeniden “insan kulağından zehirlenir” sözümüze dönelim. Hakikat insanın kalbine kulağından giriş yaptığı gibi bâtıl da insana kulağından giriş yapar. Bâtıl denilince akla ilk gelen doğru olmayan, yanlış, hakikatin zıddı, küfür olan şeyler anlaşılır, belki bu bâtılın en üst noktasıdır.

Daha sonra kulaktan zehirleyen şeyler kendi arasında dozajları düşen sesler olabilir. Kaba sözler ve sesler, lüzumsuz sözler ve sesler, malayani sesler ve sözler gibi.

Fakat bütün bunlardan öte günümüz dünyasında bilinçli olarak insanın kulaktan zehirlenmesi söz konusudur. Burada müziği bütün çeşitleriyle hedef tahtasına koymuyoruz; ama unutmayalım direk kulağı hedef alan müzik bir yana, sanki hiç böyle bir şey yokmuş gibi çok gerilerden verilen fon müzikleri doğrudan insanın beynini ve ruhunu hedef almaktadır.

İster enstrüman, ister sade insan sesi ciddi eğitimlerden geçirilerek insana sunulmakta, bunların ciddi eğitimleri verilmekte ve çok büyük yatırımlar yapılmaktadır.

İnsan farkında olmadan sair vakitlerinde çok duyduğu sesleri ve nameleri mırıldanmaktadır. Hayatın bütün alanlarında bu böyledir. Eğer dikkat ederseniz, ezanı dinledikten sonra namaza başladığımızda farkında olmadan ezanın makamında devam ediyoruz, bunun sakıncalı bir şey olduğunu söylemiyorum ama etkilenmenin boyutlarını belirtiyorum.

 

Belki çoğumuz biliyoruz, müzik aynı zamanda bir işkence çeşididir, nezarethanelerde ve zindanlarda mahkûmlara önceden seçilmiş müzikler yüksek sesle verilir.

Günümüz dünyasında bu gibi zoraki dayatmaların dışında kendi heva ve hevesimizin hoşuna giden sesler ve sözlerle kulaktan zehirlenme işi daha çok gerçekleşmektedir. İblisin kullandığı silahlardan birisi de sesi/savtıdır.

“Onların hangisine gücün yetiyorsa onu sesinle kışkırt, onlara süvarinle piyadenle komut ver, mallarında, çoluk çocuklarında onlara ortak ol, onlara vaatlerde bulun… Gerçi şeytanın onlara aldatmaktan başka bir vadi de olmaz.” (17/64)

 

Günümüz insanının zehirlenme yolların başında kulak zehirlenmesi olduğu büyük bir gerçektir. İsterseniz gözünüzün önündeki şu kalabalıklara bir bakın, kaç tanesinde kulaklık yok?

The post Unutmayalım, insan kulağından zehirlenir! first appeared on İNZAR DERGİSİ.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.