TESETTÜR

Tesettür kadının sığınağı, kalesi ve zırhıdır. Bu gibi imkanlara sahip ve sağlam kale içinde bulunan bayan zarar göremez.

TESETTÜR
Yayınlama: 28.08.2022
A+
A-

Günümüz dünyasında devletler veya insanlar kendilerini düşmanlarına karşı korumak için askeri, siyasi ve ekonomik tedbirler alırlar ve bu tedbirler sayesinde caydırıcı güç haline gele biliyorlar . Yani her hal-u karda tesettür kadın için caydırıcı olup İlahi güç ve sağlam bir kaleye benziyor. Bir şehrin kalesi sağlam ise düşmanın o şehri kuşatması çok zor ve çetindir.

Allah cc örtünmeyi kadın için farz kılındı ise muhakkak bu emirde güzel neticeler vardır. Toplumun ıslahı, selameti ve huzuru için bir kalkandır. Tesettür kadını kem gözlerden korunduğu gibi, kötü bakışlardan muhafaza eder. Huzur içinde yaşamasına vesile olur.

Yazın ortasında sıcak ve kavurucu bir bölgede kupkuru bir çölde ve gölgesine sığınılacak bir ağaç yoksa ve böyle bir durumda gözler bir gölgelik ararken çölün ortasında güzel bir bağ ve yemyeşil ağaçları, güzel meyveleri ve içinden akan temiz ırmakları düşünün, böyle bir mekan varsa, insanların uğrak yeri olur. 0 bağ bahçeye insanlar ve her türlü yabani hayvanların uğrağı olur. Bu durumda da 0 bağ bahçe ayaklar altında kalır. Zamanla kuruyup yok olur. Bu bağ bahçenin yemyeşil kalabilmesi için bu bahçeyi etrafına bir duvar veya tel örgü ile yabancı insan ve hayvanlardan korumak lazım.

İşte kadın bu bahçe gibi nazik ve temiz olduğu için ve bahçe nasıl ki tel örgü veya duvar ile korunuyorsa ve yabancıların izinsiz bahçeye girmelerine engel ise örtü veya tesettür kadın için korunaktır. Tesettür bayanın kötü gözlerden koruduğu gibi aynı zamanda rahatsız edilmekten kurtulur.

Nasıl ki bir Gemi Liman veya iskelede alabora olma ihtimali düşük ise ve liman gemi için emniyet yeri ise bayanlar içinde islami giyim, tesettür korunaktır, emniyettir.

Allah cc Ahzab süresinin 59. ayetinde Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu, onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır. Çok merhamet edicidir. Ayet te de belirtildiği gibi örtünme kadının korunması ve emniyeti için gerekli olup ilahi bir emirdir.

Ey bacılarım, örtünün Allah cc Kur anın bir çok ayetinde sizlere sesleniyor. Örtünüz, tebliğ ve davetin en güzelidir. Örtünen her bayan Allah’ın işaretlerini üzerinde taşıyor ve Allah cc. yeryüzündeki emirlerini yerine getiren afife bacılarsınız. Böyle bir izzetle nasiplenmek ve Allah’ın rızasına nail olmak ne kadar güzeldir.

Hz Fatıma gibi birer Abide olmanız temennisi ile Allah iffetinizi korusun.

Faruk ER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.